Výpis prehľadov
Sentences
Prechádzate súhrny informácií k určitým témam. Systémy Vieme sa zameriavajú hlavne na ich precvičovanie. K cvičeniam k jednotlivým podtémam sa dostanete pomocou odkazov nižšie.
Podkapitoly
Conditionals
Pokročilým aspektom anglickej gramatiky sú podmienkové vety. Vďaka ním môžeme vyjadrovať možné situácie a podmienky pre ich uskutočnenie.
Prvý kondicionál (first conditional) popisuje situácie, ktoré nastanú v budúcnosti, ak sa splní určitá podmienka. Viac o jeho tvorbe nájdete tu.
Druhý kondicionál (second conditional) popisuje nepravdepodobné situácie, pri ktorých nie je veľká šanca, že by v budúcnosti nastali, alebo priamo také, ktoré sú nemožné. Viac informácií nájdete tu.
Tretí kondicionál (third conditional) popisuje imaginárne situácie, ktoré by sa bývali stali, keby bola splnená určitá podmienka, ktorá ale splnená nebola. Popis tvorby a používania nájdete tu.
Na stránke Wish, unless, if only, if not následne nájdete cvičenia, ktoré približujú použitie týchto výrazov v podmienkových vetách.
HoreZero and first conditional
Prvý kondicionál je druh podmienkovej vety. Používame ho na vyjadrenie vecí, ktoré sa stanú v budúcnosti, ak sa splní ich predpoklad. Tvoríme ho pomocou jednoduchého prítomného času vo vedľajšej vete (predpokladu) a jednoduchého budúceho času v hlavnej vete (ktorá vyjadruje, čo sa stane). Napr.:
- If I have time, we will go out.
- If I see him, I will tell him.
Vedľajšia podmienková veta nemusí vždy stáť ako prvá. Najčastejšie sa začína spojkou if, vo vete je teda ľahko identifikovateľná:
- Jacob will have a party on Friday if his parents go away.
- He will go to the university if he does well in his exams.
Second and third conditional
Druhý kondicionál je druh podmienkovej vety. Používame ho na vyjadrenie vecí, pri ktorých je nepravdepodobné, že by sa stali v budúcnosti. Tvoríme ho pomocou jednoduchého minulého času vo vedľajšej vete (predpoklade) a modálneho slovesa would, za ktorým nasleduje neurčitok v hlavnej vete (ktorá vyjadruje, čo sa pravdepodobne nestane). Napr.:
- If I won a lot of money, I would buy a car.
- I would go with you if I felt better.
Kde prvý príklad vyjadruje vysoko nepravdepodobnú záležitosť, druhý vyjadruje predpoklad na základe aktuálnych skutočností, že sa osobe nebude dariť lepšie.
Druhý kondicionál sa tiež používa na vyjadrenie vecí, ktoré sú nemožné:
- If I were you, I would help them.
Nie je možné doslova byť niekým iným, musíme teda použiť druhý kondicionál. Vyššie uvedená veta je tiež príkladom použitia were namiesto was. Were môže nahradiť was v druhom kondicionále, ak sa usilujeme o formálne vyjadrovanie. Ďalším príkladom je:
- If she were taller a bit, she would be taller than me.
Tretí kondicionál
Tretí kondicionál používame na rozmýšľanie nad tým, čo by sa bývalo mohlo stať, keby bola v minulosti splnená určitá podmienka (ktorá ale splnená reálne nebola). Tvoríme ho pomocou predminulého času vo vedľajšej vete (nenaplnenej podmienke) a modálnym slovesom would have, za ktorým nasleduje príčastie minulé v hlavnej vete (ktorá vyjadruje, čo by sa bývalo mohlo stať). Napr.:
- He would have been on time, if he had left the house earlier.
- She would have become a teacher, if she had gone to university.
V oboch prípadoch ide o neexistujúci stav. Ona nie je učiteľka a on neprišiel včas, pretože neboli naplnené podmienky z vedľajšej vety.
HoreActive vs passive
Na rozlíšenie slovesného rodu, ktorý má byť vo vete použitý, si stačí uvedomiť, či je podmet vety vykonávateľom deja alebo nie:
Active voice
Činný rod (active voice) je bežný rod, pri ktorom, tak ako v slovenčine, je podmet vykonávateľom deja. Teda:
- I am washing the car.
- The children are eating cakes.
Passive voice
V trpnom rode (passive voice) je naopak podmet iba zasiahnutý dejom. Teda:
- The car is being washed.
- The cakes are being eaten.
Viac o tvorbe a použití trpného rodu nájdete tu.
Hore