Present simple
Otázku v jednoduchom prítomnom čase tvoríme pridaním pomocného slovesa do na začiatok vety:
- Do you work in London?
- Do they know the answer?
Tvorenie záporu je v jednoduchom prítomnom čase rovnako nekomplikované. Vyjadríme ho pomocným slovesom do, ku ktorému pridáme časticu not, ktorá značí, že ide o zápor:
- I do not work in London.
- They do not know the answer.
Ak vo vete použijeme pomocné sloveso, preberá na seba všetky gramatické funkcie. Významové sloveso teda zostáva nezmenené. Ku zmene dochádza len pri 3. osobe jednotného čísla, kedy sa k slovesu pridáva koncovka -(e)s.
- Does she have a dog?
- He does not talk to you often.
V prípade záporu môžeme tiež často naraziť na skrátené formy don’t a doesn’t. Ich použitie je úplne bežné a sú zameniteľné s dlhšími formami (ktoré sú preferované vo formálnej komunikácii).
Pri tvorbe záporov je dôležité myslieť na to, že sa v angličtine vždy používa len jedna negatívna častica. Ak máme teda vo vete not, nepoužijeme už slovo never, alebo naopak, aj keď by k tomu priamy preklad zo slovenčiny občas mohol zvádzať.
Výnimky pri tvorbe otázok a záporov nastávajú len v prípade slovies to be a to have, ktoré sú vysvetlené tu.
Present continuous
V prípade prítomného času priebehového tvoríme otázku jednoducho presunutím tvaru slovesa to be, ktoré zastáva funkciu pomocného slovesa na začiatok vety:
- Are you doing anything?
- Is she eating the dinner?
Zápor tvoríme použitím negatívnej častice not, ktorú umiestnime za tvar slovesa to be:
- You are not doing anything.
- She is not eating the dinner.
V prítomnom čase priebehovom je taktiež možné vytvoriť skrátenú formu záporu, teda aren’t a isn’t. Dôležité je však myslieť na to, že od tvaru pre 1. osobu jednotného čísla (am not) skrátenú formu nie je možné vytvoriť.
Zase platí, že pri tvorbe záporov je dôležité myslieť na to, že sa v angličtine vždy používa len jedna negatívna častica.
Použitie opytovacích zámen
Okrem jednoduchých otázok, ktoré sú popísané vyššie, a väčšinou za nimi nasleduje áno/nie odpoveď, môžeme tvoriť tiež otázky pomocou opytovacích zámen. Nazývané taktiež wh-questions, tieto otázky sa využívajú na zisťovanie konkrétnych informácií a tvoria sa použitím zámen: who (kto), what (čo), where (kde), when (kedy), why (prečo) a which (ktorý/á/é).
Ich tvorba nie je vôbec zložitá, stačí len presunúť opytovacie zámeno na začiatok otázky:
- Who is that person?
- Where am I?
Rozhodovačka
Rýchle precvičovanie výberom z dvoch možností.
Present tense: questions (ľahké)
Zadaní: 74
Typicky zaberie: 4 min
Present tense: questions (stredné)
Zadaní: 87
Typicky zaberie: 5 min